Tarım Kredi Kooperatiflerinden Enflasyonla Mücadeleye Destek

Tarım Kredi Kooperatifleri ve iştiraki şirketler, Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı kapsamında bazı ürün ve hizmetlerde yüzde 10 indirime başladı.

 

Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’nda açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; “Gübrede çok yakın bir zamanda yüzde 15 indirim yaptık. Bugünden geçerli olmak üzere yine Gübretaş ile konuştuk, sıvı ve toz gübrelerde de 35 çeşit üründe yüzde 10 indirim daha uygulayacaklar. Yine bugünden geçerli olmak üzere Tarkim AŞ 41 çeşit bitki koruma ürünlerinde yüzde 10’a varan indirim olacak. Karma hayvan yemlerinde yapılan çalışma ile piyasa fiyatlarının yaklaşık yüzde 10 altında çiftçilerimizin yem ihtiyaçlarını karşılamaktayız. Yem Sanayicileri Birliğine teşekkür ediyorum. Onlar da dünkü görüşmelerimizden sonra aynı kararı aldılar. Tarım Kredi Kooperatifleri ithal ürünlerde yapılmış olan döviz cinsinden tüm sözleşmeler Türk lirasına çevrildi. Yıl sonuna kadar da Bereket Sigorta AŞ, Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçi ortaklarına yönelik olarak kasko, konut, işyeri, çiftlik ve diğer geleneksel tarım sigorta primlerinde bugünden itibaren ilave yüzde 10 indirime gidilmiştir.” İfadelerini kullandı.

Bakan Pakdemirli’nin açıklamalarının ardından harekete geçen Tarım Kredi Kooperatifleri, Enflasyonla Topyekûn Mücadele Projesi kapsamında gerekli düzenlemeleri yaptı.

Buna göre:

  • Tarım Kredi Kooperatifleri olarak tüm ithal ürünlerde yapılmış olan döviz cinsinden sözleşmeler Türk Lirasına çevrilmiştir.
  • Yıl sonuna kadar iştirakimiz Bereket Sigorta A.Ş., Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçi ortaklarına yönelik olarak toplam 5 üründe (kasko, konut, işyeri, çiftlik ve diğer geleneksel tarım sigorta primleri) ilave %10 oranında indirime gidilmiştir.
  • İştirakimiz İmece Plastik Tarım Ürünleri A.Ş., sera örtüsü ve sulama sistemleri ürün grubunda % 10’a varacak indirim başlatmıştır.
  • İştirakimiz Gübretaş tarafından bitki besleme ürünü sıvı ve toz gübrelerinde de yaklaşık 35 çeşit üründe % 10 civarında bir indirim uygulanmaya başlanmıştır.
  • İştirakimiz Tarkim A.Ş. tarafından yaklaşık 41 çeşit bitki koruma ürünlerinde % 10’a varan indirim uygulaması başlatılmıştır.
  • İştirakimiz TK Yem A.Ş., karma hayvan yemlerinde yaptığı çalışma ile bir süredir piyasa fiyatlarının yaklaşık % 7 altında fiyatlarla ortak çiftçilerimizin yem ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Söz konusu indirimli ürünlerin tamamı Tarım Kredi Kooperatiflerinin Türkiye genelindeki 1625 kooperatifinde satışa sunulmuş bulunmaktadır.